Keď som behal počúval som Doing good podcast s Williamom MacAskillom, najmladším profesorom filozofie v dejinách Oxfordu, mal 28 keď mu dali profesúru. William je jeden z mozgov za hnutím Efektívneho altruizmu (EA). Snaží sa pomáhať ľudom a zvieratám v núdzi, čo možno najviac ako sa dá, lebo je rozdiel či pomôžeme napríklad sirote na Slovensku 50 Eurami, alebo sirote v Sudáne tou istou sumou. Všetci vieme život ktorej siroty sa touto sumou zlepší viac. Jeho organizácia spravuje databázu najefektívnejších charít na svete, tak aby každé Euro, Dolár, Koruna, ktorú niekto daruje zachránila/zlepšila čo možno najviac životov.
Myšlienka je jednoduchá. Daj tak aby ťa nebolelo. Odporúčanie je darovať každý mesiac celý život naj efektívnym charitám aspoň 10% so svojej mzdy. Will sám daruje cez 50%. Ľudí ktorí sa k hnutiu pripojili sú za tých pár rokov čo Will EA robí desaťtisíce a prisľúbená suma presahuje 10 miliárd. A to je len začiatok, Will má teraz 33 rokov.
Keď si hovoríte, že vy nepomáhate lebo ste chudobní a nemáte z čoho prispieť, treba myslieť na to, že priemerný Slovák patrí medzi 10% najbohatších ľudí na svete. Nikto z nás na Slovensku extrémnu chudobu nikdy na vlastnej koži nezažil a naozaj chudobný nie je. Keď Vám chýba motivácia, Will rozprával peknú historku. Predstavte si, že idete okolo budovy, ktorá horí a v nej vidíte malé dieťa. Vbehnete do nej a zachránite ho. Pre Váš život sa toto stane jednou z najlepších vecí, aké ste kedy spravili a budete túto historku rozprávať svojim vnúčatám ešte o 50 rokov. A teraz si predstavte, aké by to bolo zachrániť dieťa z horiacej budovy každý deň. Aký úžasný by bol váš život, keby ste zachránil niekoho každý deň 365x v roku dovtedy, kým budete žiť. O tom je Efektívny altruizmus.
JE TOTO DOBRÝ ŽIVOT?