AKO MALA ĽAVICA PRISTÚPIŤ K INVÁZII DO IRAKU

Vo svetle aj terajšej vojny na Ukrajine sa mnoho ľavicových postáv (Chmelár, Glenn Greenwald a kdekto iný) často upína a vracia k spomienkam na inváziu do Iraku. Ja som ju nezažil, ale aj tak to robím a premýšľal nad ňou. Vtedy mala medzinárodná ľavica takmer úplnú pravdu a veci odhadla. Vtedy stála pomerne jasne proti úplne zjavnému zlu. A predsa si myslím, že jej odozva nebola úplne správna (a vždy som si to myslel). Drvivá väčšina socialistov a sociálnych demokratov vtedy americkú inváziu odmietla. Ku cti slúži Robertovi Ficovi podobne ako španielskym socialistom, že stiahli svoje okupačné jednotky (ktoré tam aj tak mali len formálne vytvárať dojem, že sa nejedná o iba americko-britský podnik).

Ale to nestačí. Námietky mnohých smerovali iba proti právnej stránke veci. Mnohí iní zas hovorili o čistom pacifizme a odsudzovali násilie ako také, bez ohľadu na kontext. To je nie je správny prístup. Iracká vojna nebola zlá kvôli násiliu ako takému, ale preto, že to bolo násilie imperiálne, dobyvačné a zamerané na vycucanie a vyplundrovanie cudzieho štátu v prospech západných korporácií ako Halliburton. Americkí aj slovenskí či britskí vojaci umierali (žiaľ) hoci aj heroicky, ale iba ako pomníky arogancie a mocichtivosti západných elít. Iračania umierali za svoju krajinu a boli v práve. Jednoznačne sa to tak malo povedať a malo sa sabotovať vojnové úsilie imperializmu akýmikoľvek prostriedkami (vyzývaním k odopretiu vojenskej služby a podobne). Kdekto to tak cítil, ale málokto k tomu zaujal stanovisko aké bolo treba – otvorenú podporu iba jednej strane konfliktu a to irackému odboju a tým kto v ňom proti američanom bojovali. Čistý pacifista ak odmieta násilie ako také by napríklad mal mať (a v praxi by tak vtedy asi veľa ľudí malo) výčitky k tomu, aby vtedy nejaká iracká skupina vlastencov dostala vtedy zbrane na partizánsky odboj proti američanom. Ja s tým problém ale nemám a vravím to otvorene. Čistý pacifista odmietajúci násilie ako také by mal teoreticky odsúdiť aj Gabčíka a Kubiša a protinacistický odboj (a mnohí nechápu, že to neplatí len pre vtedajšiu dobu).

Vodítko nám poskytáva už Marx svojim prístupom k Indickej vzbure proti Britom ( https://www.marxists.org/…/marx-engels/1857/091857b.html , https://www.marxists.org/…/marx-engels/1857/071857b.html ). Ktorú podporoval. Lenže odvahu k tomuto mali len malé skupinky na kraji (Socialist workers party, George Galloway https://socialistworker.co.uk/…/victory-to-the…/ ) a väčšina hlásala len pacifizmus, alebo právnické hladisko.Ľudí zaslepila zbabelosť, zmätok a rasové predsudky, ktoré sa vždy tak veľmi establišmentu v takýchto časoch hodia. A vždy som mal tento názor. Antiimperiálnemu boju kdekoľvek na svete patrí od ľavice solidarita, tak ako to má tradíciu pri Írsku, Palestíne atď. A tak to vnímam a v tomto svetle hodnotím napríklad aj dnešok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *