NEOLIBERALIZMUS NIČÍ NAŠU BUDÚCNOSŤ

Keď som behal počúval som najúspešnejší nemecký politický podcast – Lage der Nation (https://t.ly/VOaG). Hovorili o novom pripravovanom zákone z dielne FDP (nemecká verzia nášho extrémne neoliberálneho SaS), ktorý má upravovať fungovanie vysokých škôl a nádejných vedcov. Chcú v ňom ešte viac komplikovať fungovanie vedcov, lebo im chcú skrátiť čas zo 6+6 rokov na 3+3, dokedy si po tom ako si spravia PhD, budú môcť nájsť profesorské miesto na nejakej univerzite = pracovať na trvalý pracovný pomer. Lebo to je to desivé na najväčšej ekonomike v Európe a najbohatšej krajine na našom kontinente. Nádejní vedci sú tam prekariát na n-tú = fungujú  v ešte horších podmienkach, než normálni pracujúci. Normalny pracujúci človek v Nemecku zo zákona nemôže dostávať nepretržite dočasné kontrakty u jedného zamestnávateľa. Proste po 2 dočasných 1-2 ročných kontraktoch, mu zamestnávateľ musí dať kontrak na dobu neurčitú. Keď ste ale nádejný vedec, nič také pre vás neplatí. Dočasné  kontrakty sa môžu reťaziť celé roky, v podstate bez obmedzenia. Tá istá univerzita si vás môže „prenajímať“ na 1 rok znovu a znovu a znovu. Jediný poriadny spôsob ako z toho von, je v Nemecku profesúra. Tú ale 1. nedostanú všetci a 2. tí čo ju dostanú, sa k nej nedostanú rovnako rýchlo. Ak ste mega šikovný, može vám to trvať zopár rokov, ak nie ste mega šikovný, kľudne to sú takmer desaťročia. Desaťročia poznačené dočasnými kontraktami.

Prečo o niečom, čo sa nás na Slovensku akože netýka, hovorím? Lebo ono sa nás to týka veľmi. Pomery v školstve a pomery vo vedeckej obci, sú asi to najdôležitejšie, čo v každej civilizácii existuje. Jednak preto, lebo učiteľom prejdú cez ruky úplne všetci, čiže majú na chod spoločnosti ohromný vplyv  a zároveň preto, lebo každú civilizáciu posúva dopredu veda. Nebyť vedcov, nečítali by ste tento text, lebo by neexistoval internet, počítače, smartphony a ak máte slabé oči ako ja, na nose by ste nemali okuliare, vďaka ktorým vôbec vidíte. Je preto racionálne, že tých najdôležitejších v spoločnosti si treba hýčkať. No a toto je presne kameň úrazu. Ono sa to vôbec nedeje. Viď dáta OECD ako je podporované školstvo. Ja nemám slov, aké zlé to je. Keď si porovnáte Škandináviu, jedinú časť Západnej civilizácie, kde im ešte z neoliberalizmu úplne nepreplo, so zbytkom krajín nášho civilizačného okruhu, je okato vidno, že sa dá fungovať aj inak, keď sa chce. Lebo rozdieľ medzi investovaním do školstva v Nórsku a u nás (všimnite si tú červenú čiaru, tú som tam dal naschvál, aby bolo dobre vidno ako zle na tom sme v porovnaní s ostatnými – iba 6 krajín dáva do školstva menej v pomere k HDP ako my – a to sú 3 z nich daňove raje  = ich HDP je umelo nafúknuté a nemali by sa počítať – sme proste úžasná krajina a môžeme byť na seba pyšní – už som to tu hovoril veľa krát – hlupákom sa dobre vládne), alebo v tom spomínanom Nemecku, je okolo 100%.  To je extrémny rozdieľ, no a extrémne rozdiely majú  aj extrémne konsekvencie.

Predstavte si totiž, čo to znamená. Predstavte si, kde sme ako civilizácia a krajina mohli byť, keby sme školstvo a vedu sponzorovoli o 100% veľkorysejšie a nerobili z vedcov prekariát. Robiť vedu nie je ľahké. Musíte mať na to dobré ekonomické zázemie a hlavne musíte mať na to kľud. Byť v permanentnom strese dočasných kontraktov, je ale opak kľudu a bezstresového života. Žeby to na vedecké výstupy mohlo mať vplyv? Žeby?

A keď už sa bavíme o školstve a vede, pozrite si aj dáta z USA, alebo Británie ohľadom privátneho školstva. Úplne sú tam utrhnutí v tom ukazovateli z reťaze. Prečo? Lebo si vysoké a stredné školstvo z veľkej časti sprivatizovali a študenti si tam za štúdium platia. Neoliberáli chcú niečo podobné už celé cesaťročia pretlačiť aj u nás. Našťastie ešte neuspeli, ale kto vie čo budúcnosť prinesie. Mať čo možno najviac mladých ľudí, čo si na to, aby mohli ísť na výšku musia požičať desaťťisíce Euro, to je sen  poriadneho neoliberála. Lebo podľa nich, čím zadlženejšie obyvateľstvo, tým lepšie. V USA a Británii už to pretlačili, tak to budú skúšať aj u nás.

No a tretia tabuľka je o investovaní do zbrojenia, aby bolo jasné ako si či už Američania, alebo po novom aj my, predstavujú priority. Na armádu sa peniaze nájdu ako vidíte.

Keď som teda v nadpise hovoril, že neoliberalizmus ničí našu budúcnosť , už viete, čo som tým myslel. Osekáva školstvo, osekáva vedu, osekáva slobodu mladých ľudí tým ako ich zadlžuje a zvyšuje pravdepodobnosť vojen, čo je ultimátne ničenie budúcnosti. Už roky hovorím, že neoliberalizmus treba poslať na smetisko dejín. Tu máte ďaľšie dôkazy prečo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *