DEDIČSTVO – NAJVÄČŠÍ ZDROJ NEROVNOSTI?

Ja ako progresívny liberálny ľavičiar sa intenzívne zaoberám ekonomickou nerovnosťou. Nerovnosť bola vždy dominujúcou témou autentickej ľavice. Žiaľ v poslednom čase sa dostala do úzadia a vyťahujú sa skôr kultúrne témy, či už sú to práva LGBTQ ľudí, potraty, alebo drogy. Všetko sú to iste dôležité veci, len mne príde, že si treba postaviť priority a kultúrne témy pre mňa prioritou nie sú. Je ňou nerovnosť a jej hlavný zdroj – dedenie majetku. Ako sa to deje a čo s tým robiť rozpíšem tu:

1. Medzigeneračné transfery: Dedenie je bežný spôsob, ako sa majetok prenáša z jednej generácie na druhú. Keď bohatí jednotlivci zomrú, často po sebe zanechajú značný majetok, ako sú nehnuteľnosti, akcie a podniky, ktorý sa potom odovzdá ich dedičom. To umožňuje rodinám akumulovať a udržiavať bohatstvo v priebehu času a môže vytvoriť dynastie bohatstva, ktoré pretrvávajú po celé generácie.

2. Nerovnomerné rozdelenie bohatstva: Bohatstvo nie je v spoločnosti rozdelené rovnomerne, čo môže sťažovať jeho akumuláciu tým, ktorí nedisponujú značným majetkom. Tí, ktorí už bohatstvo majú, majú často lepšiu pozíciu na hromadenie ešte väčšieho bohatstva, pretože majú lepší prístup k možnostiam, ako svoje bohatstvo zväčšiť, napríklad investovaním do nehnuteľností, akcií alebo podnikov, alebo politickým vplyvom. Naopak, tí, ktorí bohatstvo nemajú, môžu mať k týmto príležitostiam obmedzený prístup a môžu sa spoliehať na horšie platenú prácu alebo vládne programy pomoci.

3. Štrukturálne nerovnosti: Určité spoločenské štruktúry a systémy môžu posilňovať nerovnosť a sťažovať akumuláciu bohatstva ľuďom bez majetku. Napríklad daňové zákony a zákony o dedení môžu zvýhodňovať bohatých, čo im umožňuje odovzdať svoje bohatstvo dedičom s malými alebo žiadnymi daňovými dôsledkami. Okrem toho môže byť pre ľudí bez majetku obmedzený prístup k vzdelaniu, čo im môže sťažiť získanie zručností a vedomostí potrebných na dosiahnutie úspechu v určitých oblastiach.

4. Privilégiá: Zdedené bohatstvo sa často spája s rôznymi privilégiami, ktoré môžu jednotlivcom uľahčiť udržanie a rast ich majetku. Osoby so zdedeným majetkom majú napríklad často prístup ku kvalitnému vzdelaniu, ktoré im môže poskytnúť zručnosti a vedomosti potrebné na dosiahnutie úspechu v kariére. Okrem toho môžu mať prístup k sociálnym sieťam a obchodným kontaktom, ktoré im môžu pomôcť nájsť si zamestnanie alebo založiť vlastný podnik.

Čo sa s tým dá robiť?

Jedným z navrhovaných prístupov je zavedenie progresívnej dane z dedičstva, ktorá by zdedený majetok zdaňovala vyššou sadzbou v prípade väčšieho dedičstva. Cieľom by bolo prerozdeliť majetok od tých, ktorí zdedili najviac, k tým, ktorí zdedili najmenej, a zároveň by sa tým získali príjmy na vládne programy.

Ďalším prístupom je zlepšenie prístupu k vzdelaniu a iným príležitostiam, ktoré môžu jednotlivcom pomôcť akumulovať bohatstvo počas ich života bez ohľadu na ich rodinné zázemie. To by mohlo zahŕňať programy na podporu rozvoja detí v ranom detstve, rozšírenie prístupu ku kvalitnému vzdelaniu a zvýšenie prístupu k cenovo dostupnému bývaniu a ďalším aktívam.

Medzi ďalšie navrhované riešenia patrí posilnenie ochrany práce, zvýšenie minimálnej mzdy a podpora podnikov a družstiev vo vlastníctve zamestnancov, ktoré môžu pomôcť zvýšiť podiel národného príjmu pripadajúci na zamestnancov a znížiť nerovnosť v príjmoch a bohatstve.

My v DiEM25 máme progresívne dane a zavádzanie vlastníctva firiem zamestnancami v našich tézach. Ako som vravel, pre nás je ekonomická nerovnosť priorita.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *