Jedna z mojich najobľúbenejších kníh s najzásadnejším vplyvom na moje uvažovanie, bola kniha Jareda Diamonda Guns, Germs, and Steel (Zbrane, baktérie a oceľ). Inšpirovala ma totiž k napísaniu mojej diplomovej práce. Je to prelomové dielo literatúry faktu ocenené Pulitzerovou cenou, ktoré skúma zložité a rozmanité faktory, ktoré prispeli k nerovnomernému rozdeleniu bohatstva, moci a technologického pokroku v rôznych ľudských spoločnostiach. Jadrom Diamondovej argumentácie je myšlienka, že environmentálne, geografické a biologické faktory zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní toho, ktoré spoločnosti boli schopné vyvinúť pokročilé technológie a inštitúcie. Tvrdí, že regióny s priaznivým podnebím, bohatým rastlinným a živočíšnym svetom a dostupnými zdrojmi vody mali väčšiu pravdepodobnosť rozvoja komplexných spoločností, pretože poskytovali spoľahlivý zdroj potravín a iných zdrojov, ktoré umožnili rozvoj poľnohospodárstva, obchodu a iných foriem hospodárskej činnosti. Pri tejto argumentácii používa teóriu kontinentálnych osii z obrázku. Tvrdí, že na to aby sa spoločnosť rozvíjala, potrebuje obchodovať a vymieňať si poznatky s podobnými okolitými spoločnosťami. To sa ale na kontinentoch, ktoré sú stavané vertikálne nedá, lebo po vertikále sa podnebie mení prirýchlo. Iba po horizontálnej osi môže prebiehať intenzívna kultúrna výmena, čo je presne to, čo sa celé tisícročia na Euroázijskom kontinente dialo a stále deje. Viď Hodvábna cesta.
Diamond však opatrne priznáva, že existovalo mnoho ďalších faktorov, ktoré prispeli k vzniku určitých spoločností. Napríklad uvádza, že rozvoj písma a iných foriem záznamov bol pre rozvoj komplexných spoločností kľúčový, pretože umožnil hromadenie poznatkov a rozvoj inštitúcií, ako sú právo a vláda. Okrem týchto faktorov Diamond skúma aj úlohu chorôb pri formovaní ľudských dejín. Tvrdí, že ničivý vplyv chorôb, ako sú kiahne, ktoré Európania priniesli so sebou do Ameriky, bol hlavným faktorom pri dobývaní a kolonizácii Nového sveta. Domorodé obyvateľstvo totiž nemalo voči týmto chorobám imunitu, čo umožnilo európskym mocnostiam získať výraznú vojenskú výhodu. Diamond v celej knihe prepája poznatky zo širokého spektra vedných odborov vrátane geografie, biológie a antropológie, aby vytvoril komplexnú teóriu historického vývoja. Tvrdí, že historické modely vývoja neboli výsledkom vrodených rozdielov medzi ľudskými skupinami, ale skôr výsledkom náhody a historických okolností. Mali sme proste šťastie, že sme sa rozvíjali na Euroázijskom kontinente.
Diamondova práca mala veľký vplyv v spoločenských vedách a viedla k prehodnoteniu mnohých tradičných vysvetlení historických modelov vývoja. Podnietila tiež diskusie o relatívnom význame rôznych faktorov pri formovaní ľudských dejín, ako sú kultúra, geografia a genetika. Celkovo je kniha Guns, Germs, and Steel komplexným a diferencovaným skúmaním faktorov, ktoré formovali ľudské dejiny. Hoci Diamondove argumenty boli predmetom kritiky a diskusií, jeho kniha zostáva dôležitým príspevkom k nášmu chápaniu koreňov globálnej nerovnosti a dynamiky moci. Tým, že Diamond spochybnil tradičné vysvetlenia historického vývoja, pomohol rozšíriť náš pohľad a prehĺbiť naše chápanie zložitých síl, ktoré formovali svet, v ktorom dnes žijeme.