Ďaľšia dobrá kniha, ktorú vám odporúčam čítať je od Petera Levina – Waking the tiger (Prebudenie tigra). Kniha začína vysvetlením podstaty traumy a jej účinkov na telo a myseľ. Levine opisuje traumu ako akýkoľvek zážitok, ktorý prekoná schopnosť človeka vyrovnať sa s ním a môže vyústiť do rôznych fyzických a psychických symptómov, ako sú úzkosť, depresia a chronická bolesť. Levine tvrdí, že moderná spoločnosť často narúša prirodzené mechanizmy, ktoré majú ľudia na zvládanie traumy, ale že sa môžeme zotaviť využitím našich vrodených zdrojov. Levine zavádza pojem „pociťovaný zmysel“, čo je telesný pocit, ktorý vzniká ako reakcia na traumatickú udalosť. Podľa Levina je pociťovaný zmysel kľúčovým prvkom v procese uzdravovania, pretože umožňuje jednotlivcom po prežitej traume znovu sa spojiť so svojím telom a prirodzenými inštinktmi. Zapojením pociťovaného zmyslu môžu jednotlivci uvoľniť fyzické a emocionálne napätie, ktoré sa v tele drží v dôsledku traumy.
Levine tiež zdôrazňuje dôležitosť pochopenia prirodzených reakcií tela na traumu. Vysvetľuje, že keď zviera zažije traumu, zvyčajne reaguje buď bojom, útekom, alebo zamrznutím. Ľudia majú rovnaké reakcie – na konci dňa sme zvieratá vytvorené 3,5 miliardami rokov evolúcie života – ale často sú narušené sociálnymi a kultúrnymi normami. Levine tvrdí, že z traumy sa môžeme zotaviť tak, že sa znovu spojíme so svojimi prirodzenými inštinktmi a naučíme sa dôverovať reakciám svojho tela na traumatické udalosti. . Zvládanie traumy a stresu je vo zvieratách spojené so svalovou triaškou. Asi ste to na zvieratách videli ako sa po traumatickej skúsenosti – napríklad útok predátora – chvejú. Toto „vytrasenie sa zo stresu“ sme my „moderní“ ľudia potlačili a nesieme za to konsekvencie. Takmer všetci sme hlboko traumatizovaní. Čo je na traume zaujímavé, je jej multigeneračný dopad. Nespracovaná trauma sa prenáša z generácie na generáciu. Levine napríklad tvrdí, že trauma amerického otroctva sa ešte stále nespracovala – spracovanie neadresovanej hlbokej traumy može kľudne trvať aj 5 a viac generácii – čo potom znamená, že i keď otroctvo bolo v USA zrušené v 1865, aj dnes v 2023 môže táto trauma stále ovplyvňovať správanie potomkov otrokov. To isté platí pre vojnu. Ľudia ktorí vo vojnách bojovali, alebo nimi boli priamo ohrození, si túto traumu ponesú v sebe a odovzdajú ju nasledujúcej generácii. Teda konsekvencie dnešnej vojny na Ukrajine s nami budú ešte kľudne aj o vyše 100 rokov.
Druhá časť knihy skúma Levinov prístup k terapii traumy, ktorý je založený na princípoch somatického prežívania. Somatické prežívanie je terapeutický prístup, ktorý zdôrazňuje dôležitosť zapojenia tela a prirodzených reakcií na uvoľnenie fyzického a emocionálneho napätia, ktoré v sebe skrýva trauma. Tento prístup môže jednotlivcom pomôcť spracovať ich traumatické zážitky a posunúť ich život dopredu. Levine ponúka praktické rady pre jednotlivcov, ktorí zažili traumu, napríklad ako rozpoznať a zapojiť sa do preciťovania, ako regulovať svoj nervový systém a ako pestovať odolnosť a súcit so sebou samým. Poskytuje tiež návod pre terapeutov, ktorí pracujú s klientmi, ktorí zažili traumu, vrátane toho, ako vytvoriť bezpečné a podporné terapeutické prostredie, ako pomôcť klientom regulovať ich nervový systém a ako začleniť somatické prežívanie do svojej praxe. Celkovo je „Prebudenie tigra“ komplexná a hlboká kniha, ktorá ponúka jedinečný pohľad na traumu a zotavenie. Zdôrazňovaním dôležitosti zapojenia tela a prirodzených reakcií na traumu Levine poskytuje cenný zdroj informácií pre jednotlivcov, ktorí zažili traumu, ako aj pre terapeutov a zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú s osobami, ktoré prežili traumu.