O BRITSKEJ KORUNOVÁCII

Vládnuce triedy vždy naprieč dejinami opierali svoju moc o silu teroru a násilie. A naprieč celou históriou vytvárali utláčatelia mýty a oblbovali nimi viac, či menej úspešne, masu k tomu, aby ich poslúchala. A tí hlúpejší a zbabelší z ľudu, sa oblbnúť nechávali – tí lepší a viac hrdí nie. Pompa a majestátnosť nie sú súčasťou starých monarchií len tak. Odkedy buržoázia splnila svoju pokrokovú úlohu a rozbila feudálny systém, obáva sa (logicky) predstaviteľov ľudu a vracia sa k snobizmu, sympatiám s hoc aj feudálnou pompou a k oblbovaniu, čo ako jeho korene a formy patria (ako pri britskej monarchii) hlboko do stredoveku. Monarchia ostatne skvelo naplňa ich záľubu v snobizme. Jej vnútorný obsah je dnes dosť prázdnotou. Králi už tak dvesto rokov nemajú v Británii žiadne právomoci. Nerobia nič a tak sa údajná úcta ku nim nezakladá na ničom reálnom. O svoju pozíciu sa nijako nezaslúžili okrem toho, že sa náhodou narodili do správnej rodiny. A sú žijúcim a kráčajúcim stelesnením nespravodlivosti a privilégia – sami žijú v prepychu a úcte len kvôli pôvodu, kým milióny iných sa rodia do biedy, hoci si to nijak nezavinili. Vážim si dobrého lekára, ktorý zachraňuje ľudské životy, alebo dobrého vedca, dobrého vojaka, prípadne aj skutočne schopného politika. Neviem za čo by som si mal (a dokonca vraj ešte viac) vážiť kráľa Karola.

Karol. III je dôchodca, ktorý za celý život nerobil nijakú spoločensky užitočnú prácu a dnes si bez zásluh môže hovieť s korunou z nakradnutých diamantov, ktoré Británia vyrabovala z celého sveta na tróne a požadovať akože ,, úctu „. Znečisťuje mimochodom prírodu mnohonásobne viac než priemerný človek (ale druhých o ekológii poučuje) a v osobnom živote bol ako všetci vieme príkladný manžel (irónia). Nemá ale žiadnu moc. Našťastie. Kým ešte králi moc mali, vládli v Anglicku ako krvilační tyrani – Henrich.VIII ktorý vyvraždil tri zo šiestich svojich manželiek ,,Bloody Mary„ a napríklad Ján Bezzemok nech sú toho príkladom. Tí čo so mnou tak nesúhlasia a sú predsa monarchiou natoľko unesení a budú chváliť oproti republike jej prednosti, by sa možno mali odsťahovať do Saudskej Arábie a na vlastnej koži poznať čo reálna (a nie čisto bábková) monarchia obnáša. Pravda niektorým cynickým a snobským buržujom ako napríklad Korčokovi, ktorý si Saudov tak pochvaľoval, by to iste sedela. Väčšine normálnych ľudí ale nie.

Všetko slobodné a demokratické, čo dnes v Británii je, sa zrodilo z boja s touto tyraniou a predovšetkým z dvoch revolúcií v 17.storočí, z ktorých prvá poslala kráľa za zradu národa pod popravčiu sekeru. A správne urobila. Bol to menovec terajšieho kráľa – Karol. I. Tyran, ktorý proti vlastnému ľudu rozpútal občiansku vojnu a spolčoval sa s cudzími vojskami a štátmi. Na niekoľko rokov ho vtedy vystriedala prvá a zatiaľ jediná anglická republika. Dúfajme, že jeho menovec (aké symbolické) pôjde aspoň v tomto (v inom dúfam nie) v jeho stopách a bude vystriedaný republikou druhou : )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *