SLOVENSKO = KRAJINA NEFUNKČNÝCH POLITÍK

Považujem sa za pragmatika. Nemám rád vymyšľanie kolesa nanovo. Príde mi to ako strata času. Keď nad pozíciou Slovenska vo svete premýšľam, v podstate oceňujem, že nie sme veľmi rozvinutá krajina. Chápem, že to vďaka tomu môžeme mať ľahšie ako najvyspelejšie krajiny sveta, ak budeme pragmatici. Tam totiž musia vymýšľat spôsoby fungovania, politiky, technológie a všetky tie ostatné veci, ktoré spoločnosť potrebuje od piky. Nám na Slovensku stačí len kopírovať to, čo funguje vo vyspelejších  krajinách a ignorovať to, čo tam nefunguje.

Samozrejme také ľahké to nie je, lebo keby bolo, vyzeralo by to tu inak. Žiaľ, sme jeden z najnesúdržnejších národov v Európe a necháme sa extrémne ľahko zmanipulovať, takže sme naše politické  a ekonomické elity nechali celé desaťročia zavádzať nefungujúce sprostosti. Natlačili do nás hlúposti ako rovnú daň, oslabovanie odborovej organizovanosti a kolektívneho vyjednávania, zrušenie progresívnej dane z dedičtva, extrémne nízke dane z dividend, povolenie ziskov súkromných poistovní z povinného poistného, privatizáciu energetiky a telekomunikácii, extrémny skok v investíciách do zbrojenia, podfinancovanie školstva a zdravotníctva atď.

Proste naša krajina a jej politiky sú vyskladané z balíka nefungujúcich hlúpostí. Niet sa čo čudovať, že sa prepadáme stále viac a viac. Robiť veci čo nefungujú má svoje konsekvencie. A svoje konsekvencie má aj volenie politikov, ktorí tieto veci buďto zavádzali, alebo keď boli pri moci nezmenili ich. Proste všetky strany, ktoré sme mali vo vláde za posledných 15-20 rokov zlyhali. Lebo keby nezlyhali fungovalo by to tu inak. Ak teda niekto volí Smer, Hlas, OĽANO, Sme Rodina, KDH, SNS, SaS, MOST atď. – volí si politikov, ktorí mali šancu a odviedli mizernú prácu. Ak chcete voliť nové strany, ktoré ešte šancu vo vláde nedostali ako Republika, Progresívne Slovensko a uvidí sa čo ešte do volieb vznikne, mali by ste si položiť otázku, ako sa stavajú k hore vymenovaným politikám. Ak ich existenciu obhajujú, alebo celú túto tému ignorujú, sú tiež súčasťou problému a nie súčasťou riešenia. Preto v DiEM25 fandíme Socialistom, lebo oni jediní na našej politickej scéne obhajujú politiky ako my, politiky, ktoré fungujú.

Lebo ja pragmatik, čo nerád mrhá energiou vymýšľaním kolesa nanovo, si beriem príklad z 2 krajín – Slovinska a Dánska – a hovorím, OKOPÍRUJME TO, ČO ROBIA. Keďže nás už celé roky predbiehajú, očividne to čo robia funguje. Slovinsko si vyberám preto, lebo je to najbohatšia a najvyspelejšia krajina bývalého východného bloku – ak to niekto robí dobre, sú to zjavne oni. Dánsko si vyberám, lebo je to v mnohých ukazovateľoch najfunkčnejšia krajina na svete. Plus je to malá onehdy chudobná krajina, ktorá nikdy nič veľké nespravila a neznamenala (celí my). Len sa potichu zavádzaním dobrých politík dostala medzi elitu sveta. A keďže pragmatici majú radi fakty, zozbieral som to, čo sa o týchto krajinách dá vedieť, do tabuľky. Slovensko ako vidíte je najhoršie vo všetkom. Ďakujeme vám politici naši. Robíte očividne dobrú prácu – pre oligarchov, nie pre bežných ľudí. Teraz je na vás voličoch a voličkách, aby ste sa nad týmito faktami zamysleli a vyvodili z nich konsekvencie pre podporu strany, ktorá tieto fakty považuje za inšpiratívne a chce ich na Slovensku zavádzať (alebo voľte aj naďalej politikov platených oligarchiou a čudujte sa aj naďalej prečo sa prepadávame) – strany Socialisti a nás v DiEM25, ktorí so stranou Socialisti spolupracujeme a ideme na ich kandidátku do volieb.

Zdroje:

  1. https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/sdg_08_10/default/table
  2. https://data.worldbank.org/indicator/MS.MIL.XPND.GD.ZS
  3. https://stats.oecd.org/index.aspx?DataSetCode=CBC
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
  5. https://loandenmark.dk/minimum-wage-denmark/ + https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_minimum_wage
  6. https://taxfoundation.org/top-personal-income-tax-rates-europe-2023/
  7. https://taxfoundation.org/estate-taxes-inheritance-taxes-gift-taxes-europe-2023/
  8. https://taxfoundation.org/dividend-tax-rates-europe-2022/
  9. https://data.oecd.org/eduresource/public-spending-on-education.htm#indicator-chart
  10. https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.CHEX.GD.ZS
  11. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_government_spending_as_percentage_of_GDP
  12. https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_212891.htm
  13. https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *