V Novej ľavici sa pokúšame vytvoriť „hnutie zdola“ a tak si všímame, aké ľahké/ťažké to je v porovnaní s inými krajinami v Európe. Tak vám sem dám zopár faktov, aby ste vedeli, kde to vlastne žijete:
- Ak chcete vytvoriť politickú stranu v Nemecku, potrebujete získať 1 000 podpisov a môžete ju registrovať. Na Slovensku na to treba 10 000 podpisov. Nemecko má 61,2 milióna dospelých obyvateľov, potrebujete teda získať podpis od 0,00163% obyvateľov. 0,23256% podpisov dospelých obyvateľov potrebujete na 4,3 miliónovom Slovensku. Získať podpisy na založenie strany je teda na Slovensku niekde medzi 1 000% až 14 233% náročnejšie ako v Nemecku.
- Ak už stranu máte potrebujete peniaze na jej fungovanie. Spoliehať sa 100% na dobrovoľníkov, ktorí všetko budú robiť zadarmo popri práci dlhé roky sa stále nedá. Štát ale malé strany nijako nepodporuje. Ak chcete získať podporu od štátu, musíte získať minimálne 3% hlasov v parlamentných voľbách. Čiže napríklad v tých posledných to bolo vyše 90 000 potrebných hlasov, pre zisk podpory od štátu. Napríklad takí Demokrati bývalého premiéra Hegera získali síce 87 006 hlasov (2,93%), ale na podporu od štátu to nestačilo. Zato v Nemecku dostanú podporu od štátu aj strany pri zisku 0,5% hlasov. Získať finančnú podporu od štátu je na Slovensku teda o 600% náročnejšie ako v Nemecku.
- Hlavnou ašpiráciou politickej strany, by malo byť zastúpenie v parlamente. To sa dá na Slovensku dosiahnuť len pri prekročení 5% hranice získaných hlasov. V posledných voľbách to teda bolo 150 319 potrebných hlasov. Inak je to napríklad v Holandsku, kde na vstup do 150 členného holandského parlamentu potrebujete zisk 1 mandátu, nie minimálne 8-9 ako u nás. Proste do parlamentu sa tam môže dostať len 1 zástupca nejakej politickej strany. Čo znamená, že v posledných voľbách v 2021 stačilo na vstup do parlamentu v Holandsku 69 485 hlasov. Pri zohľadnení počtu obyvateľov Holandska to znamená, že malá strana tam má o 750% väčšiu šancu ako na Slovensku do parlamentu sa dostať.
Ak sa preto čudujete, prečo nás tu oligarchia tak žmýka, tu máte časť odpovede. Malé hnutia, ktoré by oligarchiu a status quo napádali, sú tu naschvál diskvalifikované. Čo myslíte, je to náhoda, alebo úmysel? Čo myslíte, prečo tento stav žiadna „relevantná“ politická strana nekritizuje? Žeby preto, že sú s oligarchiou v jednom šíku a zadobre, lebo multi-milionári im platia kampane? Žeby?