Na prelome novembra a decembra sa konala v Dubaji 28. konferencia OSN o zmene klímy (COP28). Zúčastnili sa jej vedúci predstavitelia vlád, ale aj podnikov, neziskových organizácii a občianskej spoločnosti, aby spoločne hľadali riešenia na zachovanie našej klímy. Aj zástupcovia družstiev sa zúčastnili týchto rozhovorov. Ich príspevky sa zameriavali na udržateľnosť a environmentálnu zodpovednosť.
Organizácia brazílskych družstiev (OCB) zorganizovala panelovú diskusiu na tému “Družstvá: spojenci environmentálnej udržateľnosti a bezpečnosti potravín”. Kľúčovým posolstvom v rámci COP28 v Espaço Brasil bolo, že udržateľný rast musí zahŕňať aj družstvá.
Diskusiu moderovala Tania Zanella, vedúca OCB a zdôraznila prínosy družstiev pre sociálno-ekonomický rozvoj a inkluzívny rast komunít v Brazílii, Afrike a Európe. “Riešenie klimatických zmien nie je len v rukách vlád a organizácií, ale aj v rukách obyčajných ľudí”, povedala Zanella.“Veríme, že aktívna a vedomá účasť, prostredníctvom družstiev je nevyhnutná na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a účinne a inkluzívne zvládnuť tieto výzvy.”
Prvým rečníkom bol Sebastião Nascimento de Aquino, člen predstavenstva Cooperacre (Central Extractive Commercialization Cooperative v Acre). Opísal, ako jeho družstvo prispieva k ochrane amazonského pralesa. Cooperacre je najväčším producentom spracovaných brazílskych orechov, aktivity ktorého pokrývajú 18 obcí a prinášajú výhody viac ako štyrom tisícom rodinám. V štáte Arce, kde je družstvo založené, tvorí tropický les 87% územia. „Sme lídrom v organickom a beztoxínovom spracovaní a investujeme do technológií a inovácií, aby sme garantovali kvalitu a bezpečnosť našich produktov“, povedal. Vyzval tiež k väčšej finančnej podpore, odbornej pomoci a zdrojom, aby umožnil družstvám ako jeho prispievať viac k ochrane životného prostredia.
Ďalším rečníkom bol Marcelo Cerino, riaditeľ pre integrovanú logistiku v spoločnosti Frimesa Cooperativa Central, jednom z najväčších výrobcov bravčového mäsa a mliečnych výrobkov v krajine. Predstavil iniciatívy svojho družstva zamerané na udržateľnosť, vrátane programu ESG (Environment, Social, Governance), ktorý má za cieľ dosiahnuť do roku 2040 úplnú uhlíkovú neutralitu. Frimesa investuje do výroby bioplynu, biométhanu a biogénneho CO2, ako aj do obnovy lesov, solárnej energie a zníženia spotreby pitnej vody. Ich inovatívne kroky ich zaradili na druhé miesto medzi najinovatívnejšie organizácie v Brazílii.
Podobné kroky podnikajú aj brazílske úverové družstvá, ako uviedol Ênio Meinen, riaditeľ systémovej koordinácie a inštitucionálnych vzťahov v Sicoob, najväčšom systéme finančných družstiev v Brazílii. Popísal transformačnú úlohu tohto sektora pri vytváraní inkluzívneho a spravodlivého finančného systému. „Podporujeme prosperitu zodpovedným spôsobom. Považujeme udržateľnosť za strategickú a cezhraničnú otázku. Podporujeme inovačné podnikanie a ekonómiu zdieľania, čo sú kľúčové témy pre dosiahnutie Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs) a sociálneho mieru, hlavný cieľ OSN.“
Dodáva: „Štúdie ukazujú, že miesta s prítomnosťou úverových družstiev zažívajú nárast HDP o 5,6 % a zároveň ročný nárast obchodných podnikov o 16 %. Finančná inklúzia, ktorú poskytujeme, vytvorila medzi rokmi 2016 a 2021 úspory vo výške 17,4 miliárd dolárov pre tých, ktorí si nás vybrali pri hľadaní zdrojov pre svoje podniky.“
Na paneli sa zúčastnili aj Susane Westhausen, prezidentka Cooperatives Europe, a Dr. Sifa Chiyoge, generálny riaditeľ ICA Africa. Pani Westhausenová uviedla, že družstvá majú “srdce” a “myseľ” a táto charakteristika robí podnikateľský model demokratickejším, čím sa stáva najlepšou voľbou pre komplexné riešenie klimatických otázok so súhrnným pohľadom na hodnotový reťazec.
Dr. Sifa vysvetlil, že družstvá sú súčasťou prirodzeného životného štýlu v Afrike a spomenul iniciatívy afrických družstiev v oblasti recyklácie pevných odpadov, obnovy lesov, zníženia používania fosílnych zdrojov a znovupoužívania materiálov.
Konferencia OSN pre obchod a rozvoj (CNUCED) zorganizovala podujatie, ktoré skúmalo prínos sociálnej a solidárnej ekonomiky k cieľom udržateľného rozvoja SDGs a jej úlohu v obchodných politikách. Medzi rečníkmi boli okrem iných aj Fabíola Motta, výkonná riaditeľka Organizácie brazílskych družstiev (OCB).
Pani Motta vysvetlila, že družstvá predstavujú odlišný model podnikania založený na ľuďoch, ktorý podporuje inkluzívny rozvoj. V Brazílii existuje 4 600 družstiev s 20 miliónmi členov, ktoré generujú viac ako 520 000 pracovných miest a sú zodpovedné za 80 % produkcie obilia. Brazílske úverové družstvá tvoria tiež najväčšiu sieť bankových služieb v krajine.
Motta tiež spomenula úlohu brazílskych družstiev v medzinárodnom obchode na príklade družstva Aurora, ktoré patrí 100 000 malým poľnohospodárom. Vďaka svojmu družstvu môžu poľnohospodári predávať svoje produkty v 100 krajinách.
Ďalším príkladom je Cooxupé, najväčší exportér kávových vriec na svete. Družstvo tvorí 18 000 členov, ktorí exportujú 6 miliónov vriec kávy ročne. „Tieto družstvá dávajú hlas tým, ktorí ho nemajú, umožňujú zdieľanie zdrojov a uplatňovanie pokročilých technológií a postupov“, vyhlásila. Dodala, že aj keď družstvá vytvárajú kolektívne prosperitu a súčasne podporujú sociálny rozvoj, nie sú známe alebo uznávané vládami a politickými činiteľmi.
„Tým, že nevedia, čo družstvo je a aký je jeho vplyv, vlády strácajú možnosť implementovať ciele udržateľného rozvoja a podporovať spravodlivejšiu ekonomiku“, zdôraznila.
OCB pracuje na šírení povedomia o tomto modeli a snaží sa komunikovať s politickými predstaviteľmi, aby im pomohla porozumieť družstvám.
Sociálna ekonomika bola tiež predmetom diskusie v rámci panelovej diskusie uskutočnenej v rámci série podujatí na Pavilóne spravodlivej prechodovej iniciatívy v Dubaji, ktorú iniciovala Medzinárodná organizácia práce (ILO) a Európska komisia. Pod názvom „Staviame ľudí a planétu na prvé miesto: Eko-systémy sociálnej ekonomiky prispievajúce k spravodlivej (zelenej a digitálnej) transformácii“. Ďalšie online podujatie zorganizované Európskym združením družstevných bánk (EACB) sa zaoberalo tým, ako tento sektor môže prispieť k vytváraniu udržateľných potravinových systémov. Celú správu o diskusiách si môžete prečítať na webovej stránke Co-op News.
Zdroj: https://ica.coop/en/newsroom/news/cop28-sustainable-growth-must-involve-cooperatives
Článok bol pôvodne publikovaný v Družstevných novinách Tradičného družstva, december 2023, so súhlasom redakcie.