My ľavičiari to hovoríme celé storočia. Zbohatnúť sa dá len z peňazí a práce niekoho iného. Morálne obhájiteľné sú potom majetkové rozdiely v rozpätí niekoľkých stoviek percent. Tvrdá práca, talent a odvaha riskovať, majú byť odmenené. Dnes je ale majetkový rozdiel medzi svetovým mediánom (presný stred ľudstva) a najbohatším človekom na svete 30 941 176 násobok. Takýto extrémny rozdiel sa tvrdou prácou, talentom a odvahou riskovať obhájiť jednoducho nedá. Lebo nikto nie je schopný pracovať 30 941 176x tvrdšie, byť 30 941 176x talentovanejší a 30 941 176x odvážnejší. Proste dnešné extrémy sú odporná krádež a zlodejov nemáme velebiť, ale trestať.
Treba si preto uvedomiť, že každý jeden miliardár a multimilionár sú morálnym a politickým zlyhaním našich spoločností, sú zlyhaním ľudstva. Žiaľ, neoliberálny kapitalizmus nás doviedol do situácie, že dnes je ľudstvo nerovnejšie ako v časoch egyptských faraónov. Kto lucidný je schopný toto nazvať progres? Na jednej strane milióny zbytočne mŕtvych detí ročne, na druhej strane bohatstvá, ktoré prevyšujú ročné HDP väčšiny krajín sveta. Toto nie je pokrok, toto je patológia.
Ako vidíte v obrázku, na svete je dnes 2 781 miliardárov. Ich majetok je okolo 11,8 bilióna. Zároveň je na svete 2 500 000 multimilionárov s majetkom 45 biliónov. Pri týchto faktoch si treba uvedomiť trendy. Začiatkom tohto storočia bolo miliardárov „len“ okolo 500 a multimilionárov „len“ okolo 200 000. Niekto môže namietať, že ale veď predsa celý svet zbohatol, tak sa samozrejme aj počet týchto ľudí zvýšil. To je ale omyl. Svet zbohatol od začiatku storočia „len“ o 218%. Miliardárov je ale o 456% viac a multimilionárov dokonca o 733% viac.
Povedané inak majetková nerovnosť na svete narastá. Kapitalizmom tvorená nerovnosť je jednoducho patológia a vedie spoločnosti k fašizmu. Myslite na to, že ten kto chce hovoriť o fašizme, by mal najprv hovoriť o kapitalizme.
Čo robiť?
1. Obrovské majetky treba zdaniť
2. Aby sa to nikdy viac nestalo, že nerovnosť takto drasticky narastie, potrebujeme všade vybudovať silné odbory, aby sa plody práce všetkých aj spravodlivo rozdelili vo firmách
3. Z dlhodobého hľadiska sa treba dopracovať do stavu, kde firmy budú vlastniť ľudia v nich pracujúci. Lebo ten čo bohatstvo svojou prácou vygeneroval, ho má aj vlastniť