Ďaľšia výborná kniha, ktorú vám odporúčam je Šoková doktrína Naomi Kleinovej, Kniha je silnou kritikou neoliberálneho kapitalizmu, ktorá odhaľuje, ako sa ekonomické šoky využívajú na presadzovanie radikálnych politík, z ktorých má prospech len malá skupina na úkor mnohých. Naomi ukazuje, ako sa tento proces, ktorý nazýva „doktrína šoku“, využíva na presadzovanie neoliberálnych politík na celom svete, čo vedie k sociálnej a hospodárskej nerovnosti, zhoršovaniu životného prostredia a politickej nestabilite. Kniha sa začína pútavým úvodom, ktorý pripravuje pôdu pre zvyšok knihy. Naomi nás oboznamuje s konceptom šokovej doktríny a vysvetľuje, ako sa využíva na presadenie radikálnych politík, ktoré by v normálnych časoch nikdy neboli akceptované. Na vysvetlenie zložitých ekonomických pojmov používa farbisté metafory a vtipné slovné obraty, vďaka čomu je kniha prístupná aj čitateľom, ktorí nemusia mať ekonomické vzdelanie.
Potom sa kniha venuje sérii prípadových štúdií, ktoré ilustrujú, ako sa šoková doktrína využívala v rôznych častiach sveta. Naomi ukazuje, ako sa prevrat CIA v Čile, hurikán Katrina v Spojených štátoch, vojna v Iraku a ďalšie udalosti využili na presadenie neoliberálnych politík, z ktorých mali prospech nadnárodné korporácie a vlády na úkor bežných ľudí. Ukazuje tiež, ako tieto politiky viedli k sociálnej a hospodárskej nerovnosti, zhoršovaniu životného prostredia a politickej nestabilite. V celej knihe Naomi odhaľuje špinavé tajomstvá kapitalizmu a ukazuje, ako vedie k nefunkčnosti. Ukazuje, ako neoliberálna politika vytvorila svet, v ktorom bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú, v ktorom sa životné prostredie považuje za zdroj, ktorý treba využívať, a v ktorom je demokracia oslabená mocou peňazí. Napriek vážnosti témy však Naomi nikdy nestráca zmysel pre humor. Robí si žarty z absurdity kapitalistického sveta a nabáda čitateľov, aby si predstavili lepší spôsob organizácie nášho hospodárstva.
V záverečnej časti knihy Naomi ponúka nádejnú víziu budúcnosti. Tvrdí, že šoková doktrína nie je nevyhnutná a že existujú alternatívne spôsoby organizácie našej ekonomiky, ktoré sú spravodlivejšie a rovnejšie. Vyzýva čitateľov, aby sa pridali k boju proti katastrofickému kapitalizmu a usilovali sa o vytvorenie spravodlivejšieho a udržateľnejšieho sveta. Celkovo je Šoková doktrína Naomi Kleinovej silnou a pútavou kritikou dysfunkcií kapitalizmu. Ponúka hravú a prístupnú analýzu zložitých ekonomických koncepcií a poskytuje čitateľom plán na pochopenie spôsobov, akými sa kapitalizmus využíva na využívanie katastrof a presadzovanie radikálnych politík. Ak chcete pochopiť, ako svet skutočne funguje a ako môžeme vytvoriť lepšiu budúcnosť, potom je táto kniha určená práve vám! No a aby som to čo Naomi tvrdí potvrdil, pridal som do obrázku ako sa najväčšia pandémi za 100 rokov podpísala pod rast bohatstva najbohatších v spoločnosti. Hlavne to čo sa odohralo v USA bola opzlosť. Zatiať čo státisíce ľudí zomierali udiaľ sa tam najväčší transfer bohatstva v dejinách ľudstva. V kapitalizme, keď je zle je vlastne dobre.
