Keď som bol mladý, rád som čítaval Ericha Fromma. Už som naňho dlho nemyslel, ale posledné roky mi ho pripomenuli a tak mi napadlo, že o jednej z jeho naj myšlienok niečo napíšem. Erich Fromm sa zaoberal psychológiou ľudskej túžby po individuálnej slobode, ale aj bojom a úzkosťami, ktoré s ňou môžu súvisieť. Viete, čo sa hovorí: „S veľkou mocou/slobodou prichádza veľká zodpovednosť.“ Podstatou úniku pred slobodou je myšlienka, že jednotlivci sa môžu cítiť preťažení a zaťažení povinnosťami a obavami, ktoré sú spojené s individuálnou slobodou. Tento koncept sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, napríklad konformizmom, autoritárstvom a závislosťou.
- Konformita je bežným spôsobom, ako môžu jednotlivci uniknúť pred bremenom slobody. Keď sa ľudia prispôsobujú spoločenským normám a očakávaniam, môžu mať pocit bezpečia a spolupatričnosti, ale zároveň riskujú stratu svojej individuality a osobnej identity. Konformita môže byť dvojsečná zbraň: môže poskytovať pocit pohodlia a známosti, ale môže tiež obmedzovať tvorivosť a osobný rast. Slováci sú majstri sveta v konformite. Nevystrkovať hlavu zo stáda je tu národný šport číslo jedna, ešte obľúbenejší ako hokej
- Autoritárstvo je ďalším spôsobom, ako môžu jednotlivci uniknúť pred slobodou. V autoritárskom systéme sa jednotlivci vzdávajú svojich osobných slobôd v prospech vyššej autority výmenou za bezpečnosť a usmernenie. To môže byť atraktívna možnosť pre tých, ktorí sa cítia byť zahltení zložitosťou individuálnej slobody. Autoritárstvo však môže viesť aj k strate autonómie a k možnosti zneužitia moci. Keď sa ľudia vzdajú svojej slobody v prospech vyššej autority, riskujú, že sa stanú pasívnymi a závislými. Ak sa čudujete, prečo má Fico, alebo Republika a ďaľsie poloľudácke strany takú podporu, slepé uctievanie autority určitým typom našich spoluobčanov a zároveň posadnutosť mocou či už Fica, alebo Uhríka je odpoveďou
- Závislosť je tretím spôsobom, ako môžu jednotlivci uniknúť pred slobodou. Zapojením sa do návykového správania môžu jednotlivci dočasne zmierniť úzkosti a tlaky každodenného života. Závislosť však môže byť sebazničujúca a neudržateľná a v konečnom dôsledku môže prehĺbiť problémy, pred ktorými sa jednotlivci snažia uniknúť. Keď sa ľudia spoliehajú na návykové správanie, aby sa vyrovnali s výzvami slobody, môžu zanedbávať svoje osobné povinnosti a vzťahy, čo môže viesť k pocitu izolácie a zúfalstva. Samozrejme, nie je to zdravá ani trvalá možnosť, ale napriek tomu je to možnosť a keď sa pozriem okolo seba holduje jej nemalá časť spoločnosti. Fajčí vyše 20% z nás, nadváhu má vyše 60% z nás, alkoholu holduje niekoľkokrát mesačne vyše 50% z nás, na sociálnych médiách sú závislí státisíce Slovákov a Sloveniek atď., atď.
Fromm tvrdí, že skutočná sloboda si vyžaduje, aby sa jednotlivci postavili svojim strachom a obavám a prevzali zodpovednosť za svoje vlastné rozhodnutia. Je presvedčený, že na dosiahnutie skutočnej slobody si jednotlivci musia vyvinúť zmysel pre osobnú aktivitu a autonómiu. Prijatím výziev slobody a prevzatím zodpovednosti za vlastné rozhodnutia môžeme rozvinúť pocit osobnej identity a naplnenia. Dosiahnutie skutočnej slobody však nie je jednoduchý proces. Fromm upozorňuje, že existuje mnoho spoločenských a psychologických faktorov, ktoré môžu jednotlivcom brániť v dosiahnutí skutočnej slobody. Napríklad vzostup konzumnej kultúry a honba za materiálnym bohatstvom môžu jednotlivcov odvádzať od snahy o dosiahnutie skutočnej slobody. Podobne psychologické faktory, ako je úzkosť a nízke sebavedomie, môžu jednotlivcom sťažovať presadzovanie vlastnej iniciatívy a autonómie. Frommove teórie o úniku od slobody majú dôležité dôsledky pre modernú spoločnosť. Vo svete, ktorý si cení konformitu, materiálne bohatstvo a okamžité uspokojenie, sa môže ľahko stať, že jednotlivci stratia zo zreteľa dôležitosť skutočnej slobody. Skutočná sloboda si vyžaduje odvahu, zodpovednosť a ochotu konfrontovať sa so svojimi obavami a úzkosťami. Pojem úniku zo slobody je zložitá a mnohotvárna myšlienka, ktorá poukazuje na napätie medzi našou túžbou po individuálnej slobode a obavami a tlakom, ktoré s ňou môžu súvisieť. Od konformizmu cez autoritárstvo až po závislosť – existujú rôzne spôsoby, ako uniknúť pred bremenom slobody, ale skutočná sloboda si vyžaduje odvahu konfrontovať sa so svojimi obavami a prevziať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Prijatím výziev slobody môžeme rozvinúť zmysel pre osobné konanie a autonómiu a v konečnom dôsledku dosiahnuť pocit naplnenia a šťastia. Pre nás v DiEM25 je demokracia silne spätá so slobodou. Slobodou na pracovisku (preto presadzujeme vlastníctvo firiem zamestnancami), v osobnom živote (preto presadzujeme zrovnopravnenie žien a mužov), v spoločenskom živote (preto tlačíme na čo možno najväčiu účasť bežných ľudí vo verejnom priestore). Utekanie pred slobodou je prejav nedospelosti daného človeka a potlačenie jeho individuality. V DiEM25 chceme, aby to bolo presne naopak a všetci boli tak slobodní ako sa len dá.