NEOLIBERALIZMUS NÁM BOL ČERT DLŽNÝ

Keď som bol behať počúval som rozhovor s jedným z najznámejších nemeckých expertov na Čínu – https://www.youtube.com/watch?v=CHeDA7lL6dc . Riadne Západnej civilizácii naložil. Ak sa v najbližších rokoch nespamätáme zvoní nám možno umieráčik vravel. To, že nás predbehne Čína, bude vo svete oveľa dôležitejšia než dnes a budeme žiť vďaka tomu v multipolárnom svete, by som ešte nejako prehltol. Predsa len je ich 1.4 miliardy a je extrémne nefér, aby taká veľká krajina ťahala za kratší povraz než 500 miliónová Európa, alebo 330 miliónové USA. Lenže Frank Sieren z podcastu vyjadril obavu, čo ak sa z unipolárneho sveta, ktorému bezkonkurenčne dominoval Západ (USA + Európa) zobudíme za pár desaťročí do unipolárneho sveta, ktorému bude bezkonkurenčne dominovať Čína a my pre Číňanov  budeme len skanzen, kam budú chodiť na dovolenky? Lebo ak budeme takto pokračovať, to je to, kam smerujeme. Číňania sa už dnes na Západ pozerajú  a krútia pritom hlavami. Do pozícii moci, či už vo firmách, alebo v štátnej správe, dosadzujeme pričasto ľudí bez schopností (a teraz sa nehovorí len o Slovensku), zatiaľ čo v Číne má tradícia testovania úradníkov niekoľko tisícročnú tradíciu. V Číne je takmer vylúčené, aby nejakú dôležitú pozíciu zastával niekto, kto na ňu nemá poriadne vzdelanie a IQ. Zároveň na Západe nie sme schopní dlhodobo plánovať. Niečo také ako plán na  10 rokov, to je nevídane-neslýchané a hovoriť o pláne na pol storočia, to je v Západnej civilizácii úplná utópia. Čína má naproti tomu naplánované stratégie rozvoja na mnoho rokov dopredu a poctivo ich dodržiava.

Proste zaspali sme podľa neho na vavrínoch. Štvrť tisícročia sme svetu dominovali a živíme v sebe velikášsky blud, že to tak bude aj v budúcnosti. Sme slepí  k realite a k pravde. Naše ekonomické elity uniesli politiku a inštitúcie a spravili si z nich trhací kalendár. Ekonomický príliv na Západe už dávno nezdvýha všetky loďky v prístave, ale len veľké privátne jachty. Ostatní nech sa utopia. Dôkazy toho vidno okolo nás denne. Zisky sa permanentne privatizujú  a straty sa permanentne socializujú. Banky v jednom kuse kolabujú a bankári miesto toho, aby šli za svoje očividné zlyhania motivované chamtivosťou do chládku, sú zachraňovaní živoriacimi bežnými ľuďmi znovu a znovu a znovu. A ešte sa im vyplatia mnohomiliónové bonusy za akože dobre odvedenú prácu. Kam to vedie je spoločnosť, v ktorej sú pnutia ako v tlakovom hrnci. Viď zopár príkladov – hospodársky rast má Západ už celé roky v porovnaní  s Čínou mizerný, pandémiu sme zvládli otrasne,  infláciu máme dnes niekoľko krát väčšiu ako Čína, v Zelených technológiách ako fotovoltaika, alebo veterná energia nás Čína poráža, rovnako aj v automobilizme, alebo medicíne, infraštruktúru máme v porovnaní s Čínou v rozklade, vedu a školstvo podporujeme málo, nerovnosť je u nás ako v staroveku a miesto toho, aby sa s tým celým niečo robilo, už  celé desaťročia to celá Západná civilizácia chronicky ignoruje.

Ako jeden príklad za všetky, o ktorom Sieren  hovoril je mesto Shenzhen, o ktorom napísal minulý rok knihu. V množstve dobrých reštaurácii tam jedlo pripravujú roboty a dokonca ho aj servírujú. Opakujem jedlo tam pripravujú a servírujú roboty. Viete o nejakom takom meste na Západe? Zároveň tam bežne jazdia autá bez vodiča. Niečo čo je u nás v Európe stále len útópia. Proste sú miesta, kde nás už očividne predbehli.

Ja za naše zaostávanie viním neoliberalizmus. Miesto toho, aby sme vytvorili morálnu spoločnosť, kde ľudia majú pozitívnu víziu, že veci sa budú zlepšovať a že naše deti budú na tom lepšie než sme boli my, rezignovali sme vo veľkom na budúcnosť. Miesto toho, aby sme vytvorili férovú spoločnosť plnú spolupráce, silní tu bezbreho zneužívajú slabších. Všetko je to prikryté padni komu padni mentalitou, ktorá je na nás permanentne tlačená z médii. Len už sa nehovorí, že to padni komu padni je PR a v skutočnosti sú tu rovní a rovnejší. Bohatí majú „opušťák“ takmer na všetko a po chudobných ani pes neštekne, lebo si akože za to môžu sami. Proste neoliberalizmus je chorý prístup k ľuďom, ekonomike a prírode. No a tá rakovina, ktorou neoliberalizmus je, rozožiera Západ tak, že ak sa nezbadáme zlomí nás a pre Čínu budeme fakt ten skanzen. Veď preto existuje DiEM25, lebo mz veríme, že naša spoločnosť sa dá zmeniť k lepšiemu. Nečakajme na zázrak a na pozitívnu zmenu, čo stále nechodí. Asi len tak sama od seba nepríde. Treba niečo preto aj urobiť.

1 thought on “NEOLIBERALIZMUS NÁM BOL ČERT DLŽNÝ”

  1. Pozor, Čina je totalitný režim. Ľudské práva sú tam toaletným papierom vládnucej elity. Byť servírovaný robotom je hrozná predstava. Nemali by sme ich vôbec zavidieť. To, že sme išli do prdele neoliberalizmom neznamena, že by sme mali isť do prdele iným smerom ako tam, kám smeruje Čina. Čina je tiež ideologicky kolonizovaná Zapadom s predstavou, že technologicky pokrok je alpha a omega rozvoja. Rozpravy o tom, že len ľudia s vysokým IQ by mali byť v moci, sú nebezpečné a antihumanistické. Demokrácia nie je technokrácia.
    Citujem z mojho članku o slobode:
    „„Pokrok, budúcnosť vedy, kult techniky a produkcie sú buržoázne mýty ktoré sa stali dogmou v 19. storočí“ (Albert Camus, L‘Homme revolté, 1951). Táto dogma prekročila ideologické hranice. […] Preto „skutočná otázka už nie je vybrať si medzi kapitalizmom a socializmom, ale prevládnutie rozvoja bez brzdy, ktorý môže viesť len k zničeniu prírody a slobody“ (Bernard Charbonneau, Zmena, 1990)“
    https://polemag.sk/skutocna-ochrana-prirody-chrani-hlavne-slobodu/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *