PRE TOTO SA NA NÁMESTIACH NESTÁLO

Ľudia sa nerodia rovnakí. Sú medzi nami rozdiely. Niektorí sú zdravší, talentovanejší, krajší, z funkčnejších rodín atď. Proste príroda má rada rôznorodosť a absolútne nikto tu nie je ako cez kopirák. Na prvý pohľad sa to môže zdať nefér, ale je myslím strata času, si nad touto „nerovnosťou“ lámať hlavu. Také to je.

Čo ale riešiť treba a je zmeniteľné, je nerovnosť, ktorú si ľudia na seba uvaľujú sami politikami, ktoré v jednotlivých krajinách fungujú. Miera ekonomickej nerovnosti, ktorú pripustíme, je čisto naša spoločná voľba a je na nás, kam až sme ochotní a ochotné zájsť. Budeme akceptovať 10x, 100x,1 000x,10 000x, 100 000x, 1 000 000x, alebo ešte väčšiu nerovnosť? Kedy si povieme, že stačilo a ďalej nie sme ochotní zájsť? Momentálne sme na Slovensku dosiahli 37 500 násobok. Podľa mňa je to veľa a ja chcem žiť v spoločnosti, kde je toto číslo v desaťnásobkoch. Ja nie som ochotný veriť, že je naozaj niekto viac ako 10-20 násobne produktívnejší a väčším prínosom pre spoločnosť ako niekto iný. To mi jednoducho príde ako biologická utópia. Nikto nepracuje tak tvrdo a nie je tak inteligentný. A som si tým 100% istý, lebo viem, že Albert Einstein, jeden z najvýznamnejších vedcov v dejinách ľudstva, človek s ohromným prínosom pre pokrok vedy a rast bohatstva nás všetkých, bol 16x bohatší ako priemerný Slovák/Slovenka (link pod textom). Neviem si predstaviť, že niekto dokáže tvrdiť, že Einstein bol oveľa menej inteligentný a pracoval oveľa menej ako niektorí z pánov v obrázku. Nerovnosť v našej krajine je proste privysoká a veľké bohatstvo nesúvisí s veľkým spoločenským prínosom. Einsteina si budú ľudia pamätať aj o niekoľko storočí, o týchto pánoch vo svete takmer nikto nevie ani dnes. Hlavný dôvod existencie veľkej nerovnosti, je jednoducho len o nedostatku ekonomickej demokracie a o autokratickom zneužívaní moci majiteľov firiem na ich vlastné obohatenie. S užitočnými schopnosťami veľké individuálne bohatstvo nesúvisí, skôr je to prejav sociopatie a chorobnej hrabivosti. Tak to je.  

Robiť sa s tým dá veľa a DiEM25 má množstvo návrhov, ktoré ak by sa zrealizovali, by nerovnosť zásadne znížili. Navrhujeme, aby zamestnanci vlastnili firmy, kde pracujú. Robili sme na túto tému aj interview s najväčšou rodinou takých firiem na svete Mondragonom (majú cez 80 000 zamestnancov a vyše 11 miliárd ročný obrat = funguje to) (https://www.youtube.com/watch?v=7HckDw1Iu98&t=4365s). Navrhujeme zaviesť progresívne majetkové dane. Navrhujeme zaviesť dane z veľkých dedičstiev. Navrhujeme zaviesť posilnenie kolektívneho vyjednávania. Navrhujeme zavedenie Občianskej dividendy. Navrhujeme podporu štátu pri bytovej výstavbe atď. Ak by sa tieto politiky realizovali, v priebehu pár rokov sa dá dostať na úroveň nerovnosti, ktorá by bola veeeeeľmi ďaleko od dnešného neutešeného stavu. Treba také politiky len podporiť vo voľbách a potom nemilosrdne od politikov vyžadovať ich realizáciu. Svet je zmeniteľný, treba len chcieť zmeniť ho. Pred 30 rokmi sme dokázali zmeniť porúchaný komunistický systém, rovnako sa dá zmeniť aj dnešný porúchaný kapitalistický systém. Tak to je.  

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwis9d__hpD0AhXEzaQKHRQFClQQFnoECBsQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.credit-suisse.com%2Fmedia%2Fassets%2Fcorporate%2Fdocs%2Fabout-us%2Fresearch%2Fpublications%2Fglobal-wealth-report-2019-en.pdf&usg=AOvVaw2VwCNo8WRWHRSaFABx_Sr8

https://www.forbes.sk/najbohatsi-slovaci-rebricek-2021/?fbclid=IwAR1a5G9wYCu2-P1jOYboOjEDh43qlJ7T_QoygCekg76jx7lLLJViGkHR0eg
https://www.celebritynetworth.com/richest-businessmen/richest-designers/albert-einstein-net-worth/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *