PRED 70 ROKMI BY SOM BOL PRIEMERNÝ SOCIALNY DEMOKRAT, DNES SOM ĽAVICOVÝ EXTRÉMISTA

Vnímanie sociálnej a ekonomickej spravodlivosti a toho čo je „normálne“ sa v Západnej civilizácii extrémne za posledné polstoročie posunulo doprava. To, čo bolo voľakedy úplne bežné a nediskutovalo sa o tom ani (vysoko progresívne dane, skracovanie pracovného času v závislosti od rastu produktivity, dôraz na vzťahy v rodine, nie na konzumné taľafatky atď) sú dnes „extrémne“ ľavicové pozície.

Veď zvážte sami. Pred 70 rokmi platili najbohatší v USA reálne 60% dane z príjmov (mzda, výnos z kapitálu, firemné dane, dedičstvo – viď obrázok). Dnes je to horko-ťažko 30%.  Pred 70 rokmi pracovali v USA vysoko zarábajúci zamestnanci/vlastníci firiem v priemere o 8 hodín týždenne menej ako dnes. Dnes 30% z nich pracuje vyše 60 hodín týždenne a 10% dokonca viac ako 80 hodín týždenne – viď link pod textom. Hovorí sa tomu „Pasca meritokracie“ (https://sk.wikipedia.org/wiki/Meritokracia). Ak chcete dnes zastávať vysokú pozíciu v práci, MUSÍTE byť prepnutý workoholik. Pred 50 rokmi sa na konzum dávalo v USA 10% HDP menej ako dnes – viď link pod textom. Povedané inak do konzumu ide v Amerike ročne o približne 1 500 miliárd !!! viac než by šlo pred 50 rokmi.

Kritizovať toto správanie a politiky mi príde úplne samozrejmé. Bije to do očí,  že tu niečo nehraje a že sme si vytvorili spôsob fungovania, ktorý je chorobný. Kapitalistický systém treba čím skôr odstrániť, lebo sa to bude len zhoršovať. Veď kto normálny chce pracovať 80 hodín týždenne? A to všetko preto, lebo dane bude platiť minimálne a tak mu ostanú peniaze na kupovanie sprostostí, čo objektívne nepotrebuje. Toto je dnes náš ideál.  Nastavili sme motivácie presne opačne, než ako by mali byť nastavené. Podporujeme negatívnu špirálu workoholizmu, konzumu a vyhýbaniu sa daniam, nie pozitívnu špirálu skracovania pracovného času, vysokej miery celospoločenského úžitku z vyprodukovaného bohatstva a dôrazu na medziľudské vzťahy miesto na konzum. Životné prostredie je vďaka tomu v rozklade a obezita, rozvodovosť a psychické problémy na historických maximách. Možno, že extrémista nie som ja, človek ktorý to kritizuje, ale extrémne je myslieť si, že toto ako dnes žijeme je v poriadku.

https://www.vox.com/policy-and-politics/2019/10/24/20919030/meritocracy-book-daniel-markovits-inequality-rich
https://data.worldbank.org/indicator/NE.CON.TOTL.ZS?locations=US

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *