V obrázku vidíte fotku z knihy Jeffa Sachsa, Price of civilization (Cena za civilizáciu). Odvoláva sa v nej na výskum ekonómov Pikettyho a Saeza. Piketty je Francúz, profesor na Ekonomickej Univerzite v Paríži a jeden z najvýznamnejších ekonómov na svete. Jeho Kapitál v 21.storočí je možno aj najčítanejšia ekonomická kniha posledných rokov. Saez je španielsky ekonóm, profesor na Univerzite v Berkeley, USA. Obaja patria medzi to najkvalitnejšie, čo momentálne v akademickom svete pôsobí. Keď takýto ľudia niečo tvrdia, mám tendenciu tomu veriť.
Čo teda tvrdia? Boli časy, keď kapitalizmus fungoval lepšie. Boli to Zlaté roky kapitalizmu. To obdobie trvalo približne 35 rokov, od konca 2.svetovej do 1980. Hospodársky rast bol vyšší ako dnes, nezamestnanosť bola nižšia ako dnes, sociálna mobilita (pravdepodobnosť, že chudobný zbohatne) bola vyššia ako dnes, reálne mzdy boli vyššie ako dnes a to najpodstatnejšie, dane pre bohatých boli ooooveľa vyššie ako dnes. V roku 1944 bola v USA maximálna daňová sadzba z príjmu pre tých najbohatších 94%. Opakujem 94%. To keby niekto dnes na Slovensku navrhol, Sulík na mieste zinfarktuje. Toto bola vtedy žitá realita akceptovaná ľavicou aj pravicou. Ani republikánski (pravicoví) politici takéto dane nerušili. Bohatí v USA naozaj také dane museli platiť. Dokonca USA tento daňový systém exportovalo do sveta. Keď po vojne Američania okupovali Nemecko a Japonsko, primäli tamojšie vlády podobné dane pre najbohatších zaviesť. Razom sa to stalo obdobie najvyšších daní pre bohatých v Nemecku a Japonsku v dejinách týchto krajín. To boli ešte časy, keď USA do sveta exportovali naozaj demokraciu a nie imperializmus.
Myslím si, že to čo funguje treba robiť a to čo nefunguje nerobiť. Ak progresívne dane fungujú, treba ich mať. Na Slovensku treba zaviesť progresívne dane z príjmu. Progresívne dane z majetku. Progresívne zdanenie dedičstva. Zvýšiť dane z dividend. Menej zdaňovať prácu. Znížiť DPH. Ak to príjem štátu dovolí, zrušiť DPH na potraviny úplne. Proste totálne prekopať daňový systém. Pracovať sa má oplatiť viac, ako špekulácie na burze, alebo prenajímanie nehnuteľností. No a jedlo je základná životná potreba. Voda, vzduch, jedlo, základné bývanie, nemajú byť zdaňované vôbec. Napríklad vo Veľkej Británii majú DPH na potraviny 0%, viď link pod textom. Všetky tieto návrhy v Západnej Európe normálne fungujú. Toto nie je žiadna fatamorgána, ktorú nikde nemajú. Čiže už dnes sa dá, keby sa chcelo. Slovensko treba radikálne zmeniť, tak aby tu naši ľudia chceli žiť a neutekali na Západ. Veď prečo by to robili, keď tu budeme mať takmer to isté, čo majú tam? A môžeme, len treba chcieť a niečo pre to urobiť. Na Západe im to tiež nepadlo z neba, ale bolo to všetko politicky presadené v parlamentoch po dlhom a náročnom boji s bohatými, ktorí sa samozrejme bránili. Bránili sa, ale prehrali. Prehrali tam, prehrajú aj tu. O to sa DiEM25 bude snažiť.
www.avalara.com/vatlive/en/vat-rates/international-vat-and-gst-rates.html