Život na tejto planéte je náročný. To preto, lebo evolúcia má rada rôznorodosť a rôznorodosť viedla k boju o obmedzené zdroje. No a pri boji sú vždy víťazi a porazení, ale aj veľa bolesti. Evolúcia ten pretek medzi organizmami riešila (medzi iným) podporou spolupráce. Ľudia sú v schopnosti spolupráce najlepšie zvieratá, aké kedy na našej planéte žili. Preto sme si z nej aj urobili naše domnelé ihrisko. My dokážeme spolupracovať ako žiaden iný tvor za 3,5 miliardy rokov evolúcie života na našej planéte. Lebo zatiaľ tu nikto iný vesmírne stanice nepostavil, iba my.
Tak ako spolupracujeme medzi sebou, spolupracuje vo vnútri našich hláv aj náš mozog. To preto, lebo mozog má dve hemisféry, ktoré sa zameriavajú na určité konkrétne výzvy, ktoré pred nás život postaví. Proste mozog sa špecializuje, lebo špecializácia pomáha prežitiu. V obrázku vidíte ako. Pozor, neznamená to, že hemisféry sú uplne rozličné a iba jedna hemisféra rieši konkrétny problém, ale že v určitých aspektoch je jedna hemisféra relevantnejšia ako tá druhá. Nič viac a nič menej.
A ako vidíte v obrázku, dá sa tvrdiť, že to čo robí lepšie pravá hemisféra, sa skôr spája s ľavicovým vnímaním sveta, zatiaľ čo špecializácia ľavej hemisféry, sa spája skôr s pravičiarstvom. Zaujímavé je tu vedieť, že pravá hemisféra riadi ľavú polovicu tela a ľavé oko a naopak. Proste sme ľavičiari aj preto, lebo hodnoty ktoré vyznávame pochádzajú z veľkej časti z pravej hemiséry. Naši názoroví pravicoví oponenti, zase preferujú hodnoty ľavej hemisféry. Termíny Ľavica a Pravica teda majú aj svoj biologický základ. Preto ak chcete totálne poraziť Ľavicu, alebo Pravicu, je to ako keby ste si chceli odrezať nejakú časť tela a časť mozgu. Môžno to nie je ten najlepší nápad.
Povedané inak, aj ľavičiarstvo aj pravičiarstvo je silne ovplyvnené biológiou daného jedinca. Proste ak je niekto ľavičiar, alebo pravičiar, nevie si pomôcť. Je to určitá konkrétna forma vnímania reality, ktorá z neho, alebo z nej robí takýto typ človeka. To preto, lebo vnímanie reality je poznačené našou osobnosťou. Otvorení ľudia sú častejšie ľavičiari a zároveň ľudia, ktorí sa menej boja sú častejšie ľavičiari. Pravičiari majú totiž ľahšie excitovanú amygdalu, tú časť mozgu zodpovednú za vnímanie strachu. Aj preto sú tak často umelci a vedci lavičiari, lebo sú to tí najotvorenejší ľudia v našej spoločnosti. Aj preto sú policajti a vojaci tak často pravičiari, lebo sú to ľudia, čo najintenzívnejšie vnímajú ohrozenie. A za tieto osobnostné predispozície môžu zase gény. Výskumy odhadujú vplyv genetiky na tieto hodnotové preferencie niekde v rozmedzí 30-50%.
Preto ak sa nabudúce budete hádať so zarytím pravičiarom, myslite na to, že sa hádate vlastne s jeho génmi a jeho štruktúrami mozgu. A zmeniť niekoho gény sa vám určite nepodarí. Proste diskutovať s pravičiarmi a chcieť zmeniť ich názor, je ako snažiť sa vďaka rozhovoru zmeniť niekoho farbu vlasov. Veľa šťastia